Kolejne pokazy Festiwalu „My z Wami, Wy z nami!” w Kielcach i Łodzi!

24 lutego mija rok od okrutnej napaści Rosji na Ukrainę – tym goręcej chcemy zaprosić łodzian i kielczan na pokazy filmów ukraińskich jakie odbędą się w tym tygodniu. Pamiętajmy o walczących Ukraińcach, którzy wciąż potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Jako organizatorzy Festiwalu całym sercem solidaryzujemy się z Ukrainą i jednocześnie zachęcamy naszych widzów do wszelkich gestów solidarności.
Na dzień przed rocznicą widzowie zgromadzeni w łódzkim kinie Charlie będą mieli okazję obejrzeć dramat wojenny „Wizja motyla” Maksyma Nakonecznego. Jego bohaterka, Lilia – zwiadowczyni ochotniczego batalionu lotniczego o pseudonimie Motyl – zostaje uwolniona po dwumiesięcznej niewoli w Donbasie. Mimo powrotu do domu i rodziny trauma związana z tymi wydarzeniami nadal męczy ją w snach.
Dzień później odbędzie się projekcja kolejnego dramatu wojennego, filmu „Odbicie” Walentina Wasjanowicza. Poznajemy w nim Serhija, ukraińskiego chirurga pojmanego przez rosyjskie siły zbrojne w Donbasie. Jako jeniec wojenny staje się świadkiem aktów upokorzenia i przemocy wobec ludzkiego życia w wykonaniu rosyjskich najeźdźców. Po uwolnieniu podejmuje starania by odbudować relacje z córką, która szczególnie mocno potrzebuje jego miłości i wsparcia a ich więź stanie się tym, co pomoże mu uporać się z własnymi, dorosłymi traumami.
Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na konto Polskiej Akcji Humanitarnej SOS Ukraina, na kasie kina jest też obecna puszka PAH - SOS Ukraina.
Z kolei 25 lutego w kieleckim kinie „Moskwa” będzie miał miejsce pokaz komedii Władysława Klymczuka „Wymarzony Weekend”, opierającej się na historiach czterech bohaterów, których losy krzyżują się w Kijowie. Chłopcy z Krzywego Rogu przyjeżdżają do Kijowa by zorganizować tam wieczór kawalerski, dziewczyna z Odessy poszukuje swojego ojca, kobieta ze Lwowa przyjeżdża na rozmowę o pracę, a chłopak z Niemiec szuka miłości swojego życia.
Ostatnim zaprezentowanym w tym tygodniu filmem będzie komedia Jakuba Michalczuka „Teściowie”, której akcja rozgrywa się podczas wesela odbywającego się… po odwołanym ślubie. Głównymi bohaterami są tytułowi teściowie, dwa skrajnie różne małżeństwa pochodzące z różnych klas społecznych, a wręcz z dwóch różnych światów. Zaobserwujemy więc zderzenie przedstawicieli inteligencji z ludźmi prostymi, konfrontację zamożnych z uboższymi, „burżuazji” z „proletariatem”. Widzom zgromadzonym w kinie zostanie zaprezentowany również film o folklorze Jagny Knittel – etnolożki, dziennikarki, dokumentalistki i śpiewaczki tradycyjnej, której dzieło pokazuje wiejskich wykonawców, ich zmysł artystyczny, humor oraz świat widziany ich oczami.
Na kieleckich i łódzkich widzów czeka jeszcze ponad miesiąc filmowych wrażeń, a już na początku marca spotkamy się także z lublinianami. Po najświeższe informacje na temat festiwalowych pokazów zapraszamy na nasze media społecznościowe: profil na Facebooku („My z Wami Wy z nami") oraz na Instagramie (myzwamiwyznami), gdzie na bieżąco relacjonujemy wszystkie nasze wydarzenia. Do zobaczenia w kinach!



















Fundacja WSPIERAM

ul. Dywizjonu 303 nr 161, lok.U1
01-470 Warszawa

www.myzwamiwyznami.pl