Festiwal „My z Wami, Wy z nami” w Kielcach trwa!

Za nami już dwa weekendy z polską i ukraińską kinematografią w kieleckim kinie „Moskwa”, ale Festiwal „My z Wami, Wy z nami” w sercu Gór Świętokrzyskich nie zbliża się ku końcowi! Przed kielecką publicznością jeszcze wiele filmowych wrażeń, a co przygotowaliśmy na najbliższy weekend?

W sobotnie popołudnie zaprezentujemy dramat „Tata” w reżyserii Anny Maliszewskiej, w którym nie zabraknie ciepła i optymizmu, a sama historia osnuta jest wokół losów sąsiadujących ze sobą dwóch rodzin – polskiej i ukraińskiej. Tytułowy tata – w tej roli Eryk Lubos – będąc kierowcą TIRa i jednocześnie samotnym ojcem, zostaje zmuszony aby zabrać w trasę córkę, Miśkę, i jej najlepszą przyjaciółkę, ukraińską dziewczynkę Lenę. Ich wspólna podróż pomoże odkryć głównemu bohaterowi to, co jest w życiu naprawdę najważniejsze. Sam film w symboliczny sposób przedstawia siostrzeństwo Polski i Ukrainy za pośrednictwem przyjaźni Miśki i Leny pokazując jednocześnie, że w sytuacji zagrożenia te zawsze będą trzymać się razem, co idealnie odzwierciedla przesłanie Festiwalu.

Dzień później najmłodsi widzowie będą mieli okazję obejrzeć film „Detektyw Bruno” Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja. Jest to historia ośmioletniego Oskara, który w poszukiwaniu ukrytego przez rodziców prezentu postanawia zatrudnić najlepszego znanego sobie detektywa, bohatera ulubionego serialu, który w rzeczywistości jest wypalonym i nielubiącym dzieci aktorem, przeżywającym kryzys wizerunkowy. W rolach głównych: Piotr Głowacki, Iwo Rajski i Karolina Gruszka. Ostatnim filmem prezentowanym w najbliższy weekend będzie „Moje myśli są ciche” Antonio Łukicza, w którym poznamy dwudziestopięcioletniego mieszkańca Kijowa, Vadyma (Andriy Lidagovskiy), który marzy o emigracji do Kanady – zadaniem, które ma mu to umożliwić jest nagranie odgłosów zakarpackich zwierząt, za które czeka go sowita nagroda. Bohater udaje się więc w podróż w poszukiwaniu przede wszystkim rzadkiego ptaka z Karpat.

W ciągu kolejnych tygodni kielczanie będą mieli okazję obejrzeć jeszcze dziewięć filmów, wśród nich znajdą się komedie „Gwiazdkowa zamiana” Ołeksija Darugi, „Koza Nostra” Giovanniego Doty, „Wymarzony weekend” Władysława Klymczuka, „Stówka” Ołeksandra Bieliaka. Zaprezentowane zostaną także najwybitniejsze ukraińskie produkcje ostatnich lat, wśród których wyróżnić można poruszające dramaty „Jak tam Katia” Kristiny Tyńkewycz, „Klondike” Maryny Horbacz, „Stop-zemlia” Kateryny Gornostaj przejawiające wybitną wartość artystyczną i poruszające trudną tematykę, niejednokrotnie przedstawiając dramatyczne losy ludzi doświadczonych przez wojnę. W ramach pokazów polskich filmów w repertuarze znalazła się komedia „Teściowie” Jakuba Michalczuka, a także pełen humoru dokument „Lombard” Łukasza Kowalskiego.

Projekcjom filmów towarzyszyć będą wystawy, koncerty i spektakle – w kinie „Moskwa” można obejrzeć wystawę kadrów z prezentowanych filmów. m.in. „Każdy wie lepiej”, „Detektyw Bruno”, „Klondike” ,”Jak tam Katia?”, „Teściowie”, „Pracuję na cmentarzu” oraz wystawę zdjęć, która ma na celu zapoznać widzów z najciekawszymi miejscami Ukrainy, jej zabytkami, w tym obiektami z listy światowego dziedzictwa UNESCO takimi jak Stare Miasto we Lwowie czy Ławra Perczerska. Każde zdjęcie zawiera niezbędne informacje: nazwę, geograficzne usytuowanie, wartość obiektu. Wystawę można podziwiać do 3 marca. Z kolei Walentynki kielczanom umili koncert Jurija Khainsona, klarnecisty specjalizującego się w muzyce klezmerskiej. Dodatkowo 17 lutego o godzinie 19:00 na kanale Youtube Festiwalu „My z Wami, Wy z Nami” odbędzie się koncert na żywo Michała Mody, ukraińskiego muzyka pochodzącego z Winnicy. Michał posiada własny dorobek płytowy (8 albumów), jest autorem licznych aranżacji ukraińskich pieśni ludowych, a także wielu piosenek napisanych dla znanych wykonawców m.in. dla Viktora Pavlika, Mykolaja Svydyuka, Mykolaja Hnatyuka, czy zespółu TIK.

Kieleckie pokazy filmowe potrwają do 26 marca, a już w tym tygodniu spotkamy się także z łódzkimi kinomanami. W kolejnych tygodniach znajdziemy się również w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Lwowie i Kijowie. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.myzwamiwyznami.pl, a także naszych mediów społecznościowych: profilu na Facebooku („My z Wami Wy z nami / Ми з Вами, Ви з нами") oraz na Instagramie (myzwamiwyznami), gdzie na bieżąco relacjonujemy wszystkie nasze wydarzenia. Do zobaczenia w kinach!











Fundacja WSPIERAM

ul. Dywizjonu 303 nr 161, lok.U1
01-470 Warszawa

www.myzwamiwyznami.pl